Publikacje

Najnowsze


Dodany przez Marta Regulska | 2016/05/10

Co powinno się wiedzieć o audycie energetycznym?
W dzisiejszych czasach energia elektryczna pełni ogromną rolę w życiu codziennym człowieka.

Bez prądu niemal niemożliwe jest normalne funkcjonowanie. W mało którym domu źródłem oświetlenia nie jest żarówka. Ponadto z użycia stopniowo wycofuje się kuchenki gazowe, które zastępowane są płytami indukcyjnymi działającymi na prąd. Także ogrzewanie elektryczne stopniowo wypiera inne formy rozgrzania pomieszczeń. Nie trzeba wspominać o telewizorach, telefonach komórkowych, laptopach, tabletach i innej elektronice, które dla funkcjonowania potrzebują prądu.

Prawdziwy problem pojawia się wtedy, gdy następuje przerwa w dostawie energii elektrycznej. Nie mamy wtedy jak oświetlić pomieszczenia, ugotować obiadu i dokonać szeregu innych niezbędnych czynności.

Wielu ludzi nie wie na czym polega audyt energetyczny. Warto wspomnieć, że są to działania mające na celu oszacowanie zużycia energii elektrycznej w danym miejscu - wyjaśnia specjalista z firmy DEKRA (http://www.dekra-certification.com.pl/nasze-uslugi/efektywnosc-energetyczna.html). Na podstawie audytu można w łatwy i przystępny sposób dojść do wniosków, w jaki sposób możemy oszczędzać energię. Wynika stąd doniosła rola tej instytucji w planowaniu energetycznym.

Obowiązek przeprowadzania audytów ciąży na spółdzielniach mieszkaniowych. Stąd raz na kilka miesięcy wysyłają do każdego mieszkania osobę, która ma na celu sprawdzenie zużycia prądu w każdym mieszkaniu. O wynikach przeprowadzonej kontroli informuje się właścicieli lokali, którzy mogą się do oceny dostosować lub najzwyczajniej ją zignorować.

Warto jednak pamiętać, że efektywność energetyczna każdego mieszkania jest inna. Ignorowanie wyników audytu jednemu nie przyniesie żadnej szkody, natomiast drugiemu może zaważyć na bezpieczeństwie finansowym. Świadczy to o tym, że nie powinno się podważać zaleceń elektryków.

Fotografie:


budownictwo
remonty
budowa domu
audyty