Publikacje

Najnowsze


Dodany przez Tomasz Grupiewicz | 2016/05/31

Co to są gabiony?
Czasami przechadzając się po mieście widzimy w ogródkach czy na skalniakach dziwne konstrukcje z siatki wypełnione zazwyczaj kamieniami.

Co to jest?
To są gabiony. Dopełniając wcześniejszy opis można powiedzieć, że gabiony są to prostopadłościenne kosze ze zgrzewanych, drucianych siatek w środku wypełnione różnym, naturalnym materiałem takim jak granit, gnejs, bazalt, kamienie polne, otoczaki lub ziemia. Najnowsze designerskie gabiony wypełnione bywają szkłem kolorowym o różnym kształcie i wymiarze. 
Do czego służą gabiony? Początkowo stosowane były jak ochrona przeciwpowodziowa, bariery dźwiękochłonne, ściany oporowe czy licujące albo też ochrona przeciwerozyjna rzek. Aż w końcu zauważono, że ich zalety mogą być także przydatne w przydomowym ogródku. 
Jakie zalety mają gabiony? Przede wszystkim są dźwiękochłonne- stanowią bardzo dobrą ochronę przed dźwiękami ulicy. Ponadto są stabilne i wytrzymałe- nie zniszczą się nawet przy najgorszej pogodzie. Oprócz tego ich instalacja jest bardzo prosta- każdy może zrobić to sam. Warto jeszcze dodać, że ich wypełnienie jest całkowicie naturalne, wobec czego idealnie wpasowują się w obecne trendy ekologiczne. Ważny jest także fakt, że na gabiony nadają się także do sadzenia w nich roślinek. 
A co można wykonać z takich gabionów? Pomysłów jest wiele! Przede wszystkim ogrodzenie wokół domu oraz różne murki wewnątrz ogrodu. Następnie gabiony idealnie się nadają do różnych oczek wodnych- szczególnie ich niska odmiana, czyli materace gabionowe. Gabiony także świetnie sprawdzą się jako ławeczki, donice, skalniaki, stół ogrodowy czy altanka. 
Gabiony nie tylko są ekologiczne. Charakteryzują się prawdziwą uniwersalnością- pasują znakomicie do każdego rodzaju domu!
Tekst opublikowany dzięki uprzejmości: U.H.R.S - Gabiony

Fotografie:


dom
usługi budowlane
budowa domu