Publikacje

Najnowsze


Dodany przez Marcin Michalik | 2016/06/28

Awaryjne źródła prądu
Każdej zimy słyszy się o zerwanych liniach energetycznych i obszarach wiejskich odciętych od elektryczności na całe tygodnie.

Niestety, dopóki na terenie naszego kraju wszystkie sieci elektroenergetyczne nie zostaną zmodernizowane, będzie istniało ryzyko kolejnych takich wydarzeń. Brak surowych zim w ostatnich latach uśpił czujność niektórych mieszkańców, ale nigdy nie wiemy kiedy znów przyjdą czasy, kiedy sytuacje sprzed kilku lat zaczną się powtarzać. Na taką okazję warto wyposażyć się w awaryjne źródła prądu. Jest kilka możliwości awaryjnego zasilania w energię elektryczną. Może być to zasilanie z akumulatorów lub generatora.

Jeśli chcemy zasilić tylko część urządzeń w domu, a także oświetlenia, być może wystarczą nam same akumulatory. Te połączone systemem z panelami słonecznymi lub turbiną wiatrową mogą dać nam tyle energii, ile potrzebujemy by przez kilka dni zasilać najbardziej kluczowe urządzenia. Mowa rzecz jasna o systemie centralnego ogrzewania. Zasilania wymaga sterownik pieca centralnego, ale przede wszystkim elektryczne pompy wody (chyba że mamy instalację grawitacyjną starego typu). O ile sam sterownik pobiera moc rzędu kilka watów, o tyle pompy to już wydatek rzędu 100W na jedno urządzenie. Dobierając akumulatory musimy policzyć ile energii jest nam potrzebne, by zasilać te urządzenia przynajmniej przez kilka dni. Akumulatory mogą być doładowywane panelami słonecznymi lub turbiną wiatrową, ale wciąż nie jest to pewne rozwiązanie w sytuacji braku prądu.

Bardziej solidnym i niezawodnym wyjściem z sytuacji jest montaż generatora. Agregat prądotwórczy będzie bowiem pracował tak długo, jak długo będziemy w stanie dostarczyć do niego paliwo. Warto więc wybrać sprzęt, który będzie zasilany takim samym paliwem jak nasze auto - to znacznie ułatwi nam zadanie. Ważna jest też moc agregatu. Możemy pokusić się o zasilanie z niego nie tylko urządzeń w kotłowni, ale również obwodu oświetlenia domu, a także urządzeń typu telewizory czy komputery. Pamiętajmy jednak, że z urządzeń o dużym poborze mocy - jak pralka, zmywarka czy piekarnik - trzeba będzie zrezygnować.

Fotografie:


budownictwo
usługi budowlane
budowa domu